روش های موفق و مناسب برای پرورش مرغ گوشتی

استفاده از گوشت مرغ در ایران بسیار رونق گرفته است. اما با پیشرفت جامعه و افزایش شهرنشینی امکان پرورش مرغ برای خانواده ها امکان پذیر نمیباشد به همین دلیل راه اندازی مراکز پرورش مرغ در سراسر کشور این مشکل را برای افراد جامعه رفع نمود. پرورش مرغ امروزه به دلیل افزایش جمعیت و فروش بالای گوشت مرغ رونق زیادی گرفته است به همین دلیل افراد زیادی مایل به راه اندازی مرکز پرورش مرغ و جوجه هستند. اما باید در نظر داشته باشید پرورش مرغ دارای قاعده و قوانین خاصی میباشد تا بتواند به صورت موفق آمیز پیش رود. سالن های پرورش مرغ برای شروع و ورود به شغل پردامد باید روش های پایه را در نظر بگیرند تا بتوانند به عنوان یک شغل از این روش کسب در آمد نمایند.

به طور مثال فراهم کردن تجهیزات مرغداری مناسب برای سالن میتواند در روند کاری شما تاثیر زیادی داشته باشد. زیرا یک سالن مرغ باید از لحاظ دما ، رطوبت ، غذا و ... دارای برنامه ریزی مناسب باشد تا بتواند باعث موفقیت این کسب و کار شود. به همین دلیل در این مقاله روش های مناسب برای پرورش مرغ گوشتی را جمع آوری کرده ایم تا بتوانیم شما را در این مسیر همیاری کنیم.

بهداشت سالن مرغداری

حفظ نمودن بهداشت محیط برای سالن های مرغداری یک امر واجب بوده و باید به صورت دوره ای انجام گیرد. در نظر داشته باشید افزایش میکروب و انگل در یک سالن با هزار عدد جوجه میتواند باعث شکست شما در این راه شده و شما را در این کسب و کار ناموفق نماید . به همین دلیل سعی کنید شرایط زیر را در یک سالن پرورش مرغ برای سلامت مرغ و جوجه در نظر گرفته و همیشه ضدعفونی کنید:

1 یکی از مهم ترین مکان هایی که میتواند باعث ایجاد بیماری در بین مرغ ها شود بستر یا قفس میباشد به همین دلیل سعی کنید همیشه این محیط را ضد عفونی یا پاکسازی کنید.

2 در نظر داشته باشید بر اساس محیط سالن اقدام به نگهداری مرغ یا جوجه کنید. زیرا در محیط با ابعاد کوچک نگهداری مرغ گوشتی با تعداد بالا مناسب نبوده و میتواند باعث تلف شدن سایر مرغ ها نیز شود.

3 همیشه مرغ های بیمار را از مرغ های سالم جدا کنید زیرا امکان این وجود دارد تا یک مرغ تمامی سالن را بیمار کرده و تلف کند.

4 همچنین با ورود سایر افراد به محیط سالن حتما با استفاده از روش های مناسب شخص را ضد عفونی کنید زیرا  امکان انتقال بیماری توسط افراد (کفش ، دست ، لباس و ...) به سالن های مرغداری وجود دارد.

جهت جلوگیری از ورود هر گونه بیماری یا میکروب به سالن یا محیط پرورش مرغ ، مرغدار بزرگترین نقش را میتواند ایفا کند. پس حتما سلامت جوجه و مرغ ها را بررسی کرده تا بتوانید در این زمینه موفق تر ظاهر شوید.

گرمایش و سرمایش سالن مرغداری

توجه داشته باشید برای موفق در این شغل باید عمل جوجه کشی را نیز انجام دهید تا بتوانید با پرورش جوجه ها همیشه بر تعداد آمار خود بیافزاید به همین دلیل باید سالن مجهز به سیستم سرمایش و گرمایش مرغداری باشد تا بتواند باعث رشد جوجه ها شود. عدم نبود سیستم گرمایش و سرمایش مناسب میتواند باعث ایجاد استرس دمایی در جوجه شده و سیستم دفاعی پرنده را به خطر بی اندازد به همین دلیل استفاده از دمای مناسب یک امر مهم برای پرورش جوجه و مرغ میباشد.

بهره گیری از تهویه مناسب

یکی از مهم ترین عوامل حیاتی و ضروری در نگهداری و پرورش مرغ تهویه مناسب میباشد. مناسب بودن تهویه باعث میشود دی اکسید کربن ، گاز از سالن دفع شده و مرغ و جوجه ها از اکسیژن سالم استفاده کنند. به طور مثال جوجه ها با گذشت زمان رشد میکنند و این مورد باعث میشود تا نیاز به اکسیژن در سالن افزایش بیابد به همین دلیل نتیجه میگیریم مجهز بودن سالن های مرغداری به سیستم تهویه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نبود سیستم مناسب برای تهویه کردن هوای داخل سالن باعث میشود تا جوجه و مرغ ها با خطر تلف شدن روبرو شوند. نبود تهویه باعث میشود رطوبت در سالن افزایش یافته و باعث خفگی جوجه ها نیز میشود.

رطوبت مناسب | یک امر مهم

جوجه برای خروج از تخم نیاز به محیط با رطوبت حدود 60% دارند به همین دلیل باید رطوبت سالن توسط دستگاه رطوبت ساز و مه ساز تامین شود. برخی از پرورش دهندگان در دوران جنینی جوجه را به محیط با رطوبت پایین انتقال میدهند اما این روش مناسب نبوده و باید جوجه در 14 روز اول در محیط با رطوبت 60 درصد نگهداری شود تا بتواند باعث رشد سالم جوجه شود. در نظر داشته باشید در صورت نادیده گرفتن رطوبت مناسب برای سالن یا محیط پرورش جوجه و مرغ باعث میشود راندمان جوجه کشی کاهش پیدا کرده و برخی از جوجه ها تلف شده و از بین بروند.

اهمیت آب و غذا برای پرورش مرغ

یکی از نیاز های مهم برای رشد و تکامل جوجه و مرغ ها تغذیه و آب میباشد.تغذیه مناسب میتواند سرعت رشد جوجه را افزایش دهد اما در نظر داشته باشید سعی کنید از تغذیه مناسب و مقوی که بتواند فیبر ، پروتئین ، املاح معدنی و ... را برای جوجه تامین نمایید را استفاده کنید. همیشه غذا را بر اساس سن و ظرفیت جوجه در نظر داشته باشید و به هیچ عنوان مرغ و جوجه را با تغذیه پایین پرورش ندهید. زیرا مرغ گوشتی از طریق تغذیه رشد میکند در غیر اینصورت مرغ با کمبود انرژی مواجه میشود و سیستم دفاعی خود را از دست میدهد و وجود سیستم دفاعی پایین باعث میشود تا مرغ در مقابل بیماریها تلف شده و از بین برود.

همانطور که تغذیه یک امر مهم برای رشد جوجه میباشد آب نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید بدانید که هر چقدر جوجه رشد میکند نیاز به آب در بدن مرغ گوشتی نیز افزایش می یابد به همین میزان آب بر اساس نیاز مرغ گوشتی باید فراهم شود. به همین دلیل در نظر گرفتن نکات زیر میتواند سلامت جوجه را افزایش دهد:

1 سعی کنید آب مورد استفاده توسط جوجه و مرغ توسط آبخوری  تامین شود.

2 آب را به صورت بهداشتی و بدون کوچکترین آلودگی در اختیار مرغ قرار دهید.

3 حتما از از ویتامین ها در داخل آب استفاده کنید تا باعث رشد و سلامتی مرغ بشود.

4 حتما به این نکته توجه کنید که آبخوری را بر اساس تعداد مرغ ها در نظر بگیرید اگر تعداد آبخوری در سالن کم باشد باعث تجمع مرغ ها میشود.

استفاده از قفس مناسب

روش نگهداری مرغ ها توسط افراد متفاوت بوده و به روش های گوناگونی نگهداری میشود اما در نظر داشته باشید بهترین روش برای نگهداری از مرغ استفاده از قفس میباشد اما استفاده از قفس باید طبق قوانین باشد در غیر اینصورت مرغ دچار کمبود جا شده و نمیتواند رشد خوبی داشته باشد.

سخن پایانی

پرورش مرغ و کسب درآمد از این راه در ایران و کشور های خارجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما باید در نظر داشته باشید که باید تمامی تکنیک و نیاز های مهم را عملی کرده تا باعث شکست نشود. استفاده از تجهیزات مناسب ، تامین گرمایشی و سرمایش و رطوبت باید به صورت کاملا مهندسی انجام گیرد تا راندمان جوجه کشی و تبدیل به مرغ گوشتی افزایش پیدا کند. همچنین برخی از پرورش دهندگان اقدام به راه اندازی کشتارگاه می نمایند تا از طریق فروش گوشت مرغ نیز کسب در آمد نمایید به همین دلیل برای چنین مکانهایی نیز استفاده از دستگاه پرکن مناسب بوده و به عنوان تجهیزات مهم در مرغداری ها و کشتارگاه ها میباشد.